Centralna Biblioteka Archiwistyczna
Biblioteka w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych istnieje od 1952 r. Zgromadzony zbiór publikacji ma charakter wyjątkowy – jest jedynym w Polsce zbiorem literatury fachowej z zakresu polskiej oraz zagranicznej archiwistyki i nauk pokrewnych.
Biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne, w szczególności z zakresu:
- archiwistyki, w tym teorii i praktyki archiwalnej – polskiej i zagranicznej
- rozwoju form kancelaryjnych i zarządzania dokumentacją, w tym dokumentacją elektroniczną
- archiwoznawstwa polskiego i zagranicznego
- norm i standardów archiwalnych
- prawa, w tym prawa archiwalnego i prawa autorskiego
- popularyzacji archiwów i ich zasobu oraz działalności edukacyjnej
- historii, nauk pomocniczych historii i edycji źródeł.
Zbiór biblioteczny liczy ponad 22 000 woluminów wydawnictw zwartych oraz ponad 300 tytułów czasopism polskich i zagranicznych.
Centralna Biblioteka Archiwistyczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.
Zbiory biblioteczne udostępniane są na miejscu w Bibliotece oraz wypożyczane na zewnątrz. Czytelnicy spoza Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych mogą wypożyczać publikacje za pośrednictwem innych bibliotek.
Od 2018 r. w archiwach państwowych wdrażany jest zintegrowany system biblioteczny KOHA. W katalogu on-line (http://biblioteka.archiwa.gov.pl/) dostępne są, systematycznie uzupełniane, dane o zbiorach zgromadzonych w bibliotekach: Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, archiwów państwowych w Częstochowie, Łodzi, Opolu, Przemyślu, Warszawie, Katowicach i jego oddziałach w Bielsku-Białej i Cieszynie oraz Lublinie i jego Oddziale w Chełmie.